Menu

Garanti Şartları

ÇATÜS TÜFEK SANAYİ
KULLANIM TALİMATLARI VE GENEL HATIRLATMALAR
 
GENEL HATIRLATMALAR

ÇATÜS ürünleri ile herhangi bir işleme başlamadan önce bu talimatları dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.
Bu talimat çerçevesinde sunulan bilgileri edinmiş olmanız ve bunları eksiksiz tatbik etmeniz; ÇATÜS ürünlerini hizmete sokarken yanlış yapmamanın, kullanım, temizleme ve bakım sırasında gerekli olan emniyetin ön şartıdır. Ürünün emniyet ve kullanım talimatını iyice okuyup anlamadan kullanmayınız. Daha fazla bilgiye gerek duyduğunuzda sırayla silahınızı  aldığınız yere veya fabrikasına başvurunuz.
Bütün ateşli silahlar tehlikelidir. Bu nedenle ürününüz, kullanma ve emniyet talimatına uymak şartıyla satılmış bulunmakta ve ÇATÜS yanlış kullanma yüzünden üründe ortaya çıkabilecek teknik hasar ve diğer sonuçların sorumluluğunu daha baştan reddetmektedir. Bu, özellikle aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilecek olan yaralama ve yaralanma, eşyaya zarar hususlarında geçerli olmaktadır,                              
• Öldürmek kastı ile dikkatsizce ateş etmek,
• Genel emniyet kurallarına ters düşen ve dikkatsiz kullanma,
 • Bozuk, yabancı, elle doldurma veya tekrar doldurma fişek kullanımı,
• Ürünün bakımında ihmal ( örneğin pas, bozukluk vb.)
• İşlev bozukluklarını dikkate almama,
• Yerel kanun ve talimatlara uymayan şekilde atış,
• Bizim direkt veya dolaylı kontrolümüzün dışında kalan diğer etkenler.

GENEL EMNİYET KURALLARI

SİLAHI ATIŞ İÇİN GÜVENLİ OLMAYAN BİRŞEYE DOĞRU ASLA HEDEF ALMAYINIZ.
Silah namlusunu asla kendi gövdenize veya başka birinin gövdesine doğrultmayınız. Bu, özellikle silahı doldururken veya boşaltırken önemlidir. Bir hedefe ateş ettiğinizde arkasında ne olduğuna dikkat ediniz. Eğer hedefi kaçırırsanız veya fişek hedefe isabet ederse atışın beklenmedik bir yaralanmaya veya hasara neden olmamasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.
SİLAH HER ZAMAN DOLUYMUŞ GİBİ HAREKET EDİNİZ.
Asla silahın boş olduğunu düşünmeyiniz. Av tüfeklerinde fişek olup olmadığını anlamanız için,  fişek yatağı ve fişek borusunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde tüfeğinizin dolu ya da boş olduğunu anlayabilirsiniz.
SİLAHINIZI SAKLAYINIZ BÖYLECE ÇOCUKLAR ERİŞEMEZ.
18 yaşından küçük çocukların veya yetkisi olmayan diğer insanların silahınıza ulaşabilmesi sizin sorumluluğunuz altındadır. Çocukların dahil olduğu kazaların riskini azaltmak için silahınızı boşaltınız. Kilitleyiniz ve mühimmatı ayrı bir yerde kilitli şekilde saklayınız.
ASLA SUYA VEYA SERT BİR YÜZEYE ATEŞ ETMEYİNİZ.
Suya veya sert bir yüzeye ateş etmek; saçmanın beklenmedik şekilde yön değiştirmesine sebep olur ki; bu da kendinizin ve çevrenizdekilerin yaralanmasına neden olur.
KULLANDIĞINIZ SİLAHIN EMNİYET ÖZELLİKLERİNİ BİLİNİZ, ANCAK UNUTMAYINIZ; EMNİYET ALETLERİ GÜVENLİ KULLANIM PROSEDÜRLENİN YERİNİ TUTMAZ.
Asla emniyet aletinin tek başına kazaları önleyeceğine itimat etmeyiniz. Kullandığınız silahın emniyet özelliklerini bilmeniz ve kullanmanız zorunludur, kazalar ancak en iyi şekilde emniyet kurallarına ve ürün kılavuzunda tanımlanan güvenli kullanım prosedürleri uygulanarak önlenebilir. Kazalar her zaman temel emniyet kurallarına riayet edilmemiş olmasının bir neticesidir.
ASLA BİR AĞACA, ÇİTE VEYA SETE, DOLU BİR SİLAHLA TIRMANMAYINIZ.
Bir ağaca tırmanmadan veya inmeden önce veya bir çite çıkmadan önce veya bir hendekten veya setten atlamadan önce silahınızı açınız, fişek yatağını boşaltınız ve el emniyetini  kilitleyiniz. Asla dolu bir silahla kendinize veya bir başkasına doğru itmeyiniz veya çekmeyiniz.
SİLAHINIZIN UYGUN BAKIMINI YAPINIZ.
Silahınızı çantasında muhafaza ediniz böylece çalışan parçalarına pislik veya toz birikmesin. Acil durumlarda kullanmak gerekeceğinden her kullanımdan sonra paslanmayı, namlu hasarını ve pisliği önlemek için silahınızı kullanma kılavuzunu takip ederek temizleyiniz ve yağlayınız. Namluyu doldurmadan önce, namlunun tamamen temiz (kir, çamur, yağ, fişek ve fişek artıkları vs. gibi tıkanıklıklardan tamamen arındırılmış) olduğunu her zaman kontrol ediniz. Tıkanıklığa karşı ateş etmek namlunun şişmesine ve sizin veya yakınınızdakilerin yaralanmasına neden olabilir.
Ateş ederken bilinmedik bir ses duymanız halinde ateş etmeyi hemen kesiniz, emniyeti devreye sokunuz ve silahı boşaltınız. Fişek yatağının ve namlunun tıkalı olmadığından, hatalı veya uygun olmayan mühimmat nedeni ile içerisinde muhtemel fişek sıkışması olmadığından emin olunuz.
ATIŞ YAPARKEN HER ZAMAN KORUYUCU GÖZLÜK VE KULAKLIK TAKINIZ.
Gaz, barut veya metal parçaların geri patlama ve silahı ateşleyen atıcıyı yaralama ihtimali nadirdir  ama görme kaybını da kapsayan bu tür durumlarda engellenemeyen yaralanmalar ciddidir. Atıcı herhangi bir silahla ateş ederken her zaman darbeye dayanıklı atış gözlüğü takmalıdır. Kulaklıklar atıştan kaynaklanan duyma hasarını indirgemeye yardımcı olacaktır.
UYGUN MÜHİMMAT KULLANINIZ.
Yalnızca fabrika dolumu, sanayi özelliklerinde yeni üretilmiş fişek kullanınız. Kullandığınız her fişeğin silahın kalibresine ve tipine uygun olduğundan emin olunuz. Silahın kalibresi tüfeğin namlusunda  açıkça belirtilir. Yeniden doldurulmuş veya yeniden üretilmiş fişekler silahınızın hasar   görmesine, kendinizin veya yanınızdakilerin yaralanmasına sebep olabilecek olası aşırı fişek basıncını, kovan başı fırlaması ve diğer kusurları arttırabilir. Fişek yatağı uzunluğundan daha uzun fişekleri asla kullanmayın. Bu, silah için olduğu kadar atan için de tehlike arz eder.
 ATEŞ ETMEDEN ÖNCE ALKOLLÜ İÇECEKLERDEN VEYA DÜŞÜNCE VE REFLEKSLERİ ZAYIFLATACAK İLAÇLARDAN KAÇININIZ.
Alkol alıp ateş etmeyiniz. Eğer refleksleri ve düşünceyi zayıflatacak ilaç alıyorsanız ilacın etkisindeyken silahı kullanmayınız.
SİLAHI ASLA DOLU BİR ŞEKİLDE NAKLETMEYİNİZ.
Silahı bir araca koymadan önce boşaltınız. (fişek yatağı boş). Avcılar ve hedef atıcıları silahlarını yalnızca vardıkları yerde doldurmalılar. Eğer korunma amaçlı silah taşıyorsanız fişek yatağını kazara ateş alma olasılığına karşı boş bırakınız.
BİR SİLAHI KULLANMADAN VE DOLDURMADAN ÖNCE ÇALIŞMA ŞEKLİNİ ÇOK İYİ BİLDİĞİNİZDEN EMİN OLUNUZ.
SİLAHIN TAMİRİNİ YALNIZCA YETKİLİ SERVİSLERDE YAPTIRINIZ.
SİLAHIN PARÇALARI ÜZERİNDE MEKANİK DEĞİŞİKLİKLER YAPILMASI TEHLİKELİ VE YASAKTIR. BU ŞEKİLDE İŞLEM GÖRMÜŞ ÜRÜNLERİN GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALACAĞINI UNUTMAYINIZ.
SİLAHI KULLANAN KİŞİNİN DİĞER KİŞİLERDEN EN AZ 2 metre UZAKTA BULUNMASI GEREKMEKTEDİR.
Tüfeği kullanan kişinin güvenlik açısından diğer kişilerden en az 2 metre uzakta bulunması gerekmektedir. Tüfeğinizi taşırken namlu pozisyonunun daima yukarıda olmasının sizin ve çevrenizdekiler için hayati önem taşıdığını unutmayınız.
 
 
SİLAH KULLANIM TALİMATLARI

Silahınız gazlı sistem şarjör beslemeli  yivsiz av tüfeğidir.  Silahı kullanırken üretici firmanın önerdiği ve orijinal fişek kullanmaya dikkat ediniz.
 • Silahınızı kutusundan ve koruma ambalajından çıkartınız.
 • Silahınız üretimden sonra koruyucu  yağ ile temizlenmiştir. Eğer fazla yağ artığı varsa silahınızı kuru ve temiz bir bezle temizleyiniz.
 • Silahınızın yanında bir veya iki adet ( modele göre değişebilir) şarjör olacaktır. Şarjörlerinizin silaha uygun olduğunu kontrol ediniz.
 
Silahı doldurma talimatı :
 
 • Silahınıza uygun orijinal fişekleri  temin ettikten sonra daha önce kullanma kılavuzunda belirtilen  güvenlik önlemlerini de göz önüne alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 •  Namlu içerisinde yabancı cisim olmadığından emin olmak için kontrol ediniz.
 • Fişekleri öncelikle şarjöre yerleştiriniz. Her fişeğin şarjöre uygun basıldığına dikkat ediniz. Aksi durumda şarjör sağlıklı besleme yapmayacaktır.
 • Dolu şarjörü tüfekteki şarjör yuvasına yerleştiriniz. Burada dikkat edilecek en önemli husus şarjör mandalının tamamen kapanmasıdır. Eğer şarjörü yerleştirdiğinizde mandal kapanmıyorsa, şarjörünüz yuvasına tam oturmamıştır. Şarjörün altından oturmasını sağlayacak baskıyı uygulayınız.
 • Silahı daima sakıncasız bir yöne doğru tutunuz.  Silahınızın mekanizma kurma kolunu çekip bırakın. Elinizle hiç müdahale etmeden kendisinin kapanmasını sağlayınız. Mekanizma hereketini, kendi yayındaki kuvvetle, kendisi yapsın. Eğer elinizle yavaşça bırakmaya çalışırsanız kilit yerine oturmayabilir ve silahınızı sağlıklı kullanamazsınız.
 
              UYARI:  Artık silahınız dolu haldedir. ATIŞA HAZIRDIR.
 
Atış yapılması:
 • Silahınızın tetik korkuluğunda, hemen tetiğin üstünde yuvarlak düğme emniyet düğmesidir. Emniyet düğmesinin açık - kapalı pozisyonlarını silahınızı doldurmadan önce inceleyiniz.  Düğmenin çentikli kısmı görünüyorsa silah kilitli ve güvenlidir, çentiksiz kısmı görünüyorsa silah atışa hazırdır ve tetiğe bastığınızda patlayacaktır.
      UYARI:  Silahınız boşken kesinlikle emniyetin çalışmasını birkaç kez     deneyiniz, eğer herhangibir aksaklık olduğunu düşünüyorsanız hemen firmamızla irtibata geçerek sorunu bildiriniz.
 • Silahı elinize aldığınızda parmağınızı tetik üzerinde değil, tetik korkuluğunun üzerinde bekletiniz.
 • Daha önce belirtilen GENEL EMNİYET KURALLARINI dikkate alarak çevrenizin güvenli olduğuna emin olunuz.
 • Tetik emniyetini açık konumuna getiriniz.
 • Atış yapacağınız hedefin çevresinin güvenliğinden emin olarak doğru şekilde nişan alıp tetiğe basınız.
 • Silahınız tamamen boşaldığında mekanizma kapanmayacak ve boş fişek atım penceresi açık kalacaktır. Eğer mekanizma kapandıysa silahınız hala doludur.Mekanizma kolunu çekip bırakarak, tüm dolu fişeklerin silahınızda dışarıya çıkmasını sağlayınız. Gözle ve elle namlu girişini kontrol ederek silahınızı tamamen boş olduğundan emin olunuz.
 
4.3. MÜHİMMAT

       •  Sadece orijinal ve kaliteli fişekler kullanınız.       •  Sadece silahınızın kalibresine uygun fişek kullanınız. (65mm fişek yataklı bir tüfek ile 70mm boyunda fişekler kullanmayınız.)       •  Elle doldurulan veya diğer standart dışı fişeklerle kullanılan silahların garanti kapsamı dışında kalacağını unutmayınız.
 
UYARI
• Namludaki yabancı bir cisim, namlunun şişmesine veya tüfekte diğer hasarlara yol açabileceği gibi ateşleyen kimsenin veya    diğer insanların yaralanmasına yol açabilir. Atış sırasında yanınızda bulunan başka kişilerin zarar görmemesi için güvenli bir    bölgede bulunmalarına dikkat ediniz.
 • Atış sırasında kulaklarınızı ve gözlerinizi korumak için daima kulaklık ve gözlük kullanınız. Yakınınızda bulunan kimseleri de    bu konuda uyarınız.
• Namlu içerisinde kalmış fişek veya yabancı bir cismi asla ikinci bir fişek ateşleyerek çıkarmaya çalışmayınız.
 • Tüm atışlarınızı bitirinceye kadar tüfeğinizi hedeften ayırmayınız.
• Ateş ettikten sonra mermi yatağını kontrol etmek, tüfeği kullananın yegane sorumluluğundadır.
 
 
5.2. SİLAHIN BAKIMI ve TEMİZLENMESİ

Tüfeklerin bakımı ve kullanımı hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak çok önemlidir.  Tecrübeler, tüfeği çalıştırırken meydana gelen aksaklıkların çoğunun bakım yaparken yapılan hatalardan kaynaklandığını göstermiştir. Temizliğine, yağlanmasına ve korunmasına özel bir önem vermek şarttır. Bunlar silaha ihtiyacınız olduğu zaman iyi çalışıp çalışmayacağını belirler.
Silahı kullandıktan sonra; dış kısımlarında oluşan kirleri, yanma kalıntılarını ve yağları güzelce temizleyiniz. Mekanizma gurubunu geri çekerek, harbi yardımıyla namlunun yanma kalıntıları giderilene kadar içini güzelce temizledikten sonra kurulayınız ve silah yağı ile yağlayınız. Gerektiğinde ve bilhassa av mevsimi sonunda silahı kaldırırken, tam bir söküm yapınız, silahın her parçasını temizleyiniz ve yağlayınız. Temizleme yumuşak bir fırça ile yağa batırılarak yapılmalıdır. Temizlik için aşındırıcı veya metal objeler kullanmayın. Bütün barut artıklarının temizlendiğinden emin olun. Atış sonrası özellikle; namlu ve gaz silindirinin iç kısımları, gaz çıkış delikleri, fişek yatağı ve piston daha fazla barut artıkları ile kirleneceği için bu bölümlerin güzel bir şekilde temizlenip, yağlanması uygun olacaktır.
Tüfeğiniz bakımsız kaldığında ve bilhassa uzun zaman kullanılmadığında pistonun gaz borusu üzerinde rahatça hareket ediyor olmasını kontrol ediniz. Piston rahat hareket etmiyor ise sökerek temizleyiniz ve yağlayıp rahat hareket etmesini sağlayınız. Uzun bir süre kullanılmayacak olan silahı kaldırırken mekanizma grubunun kapalı olmasını ve horozu düşürmeyi unutmayınız.
Ateşli silah kullanıldıktan sonra temizlenmesi ve yağlanması; silahın parçalarının yanma nedeniyle korozyon oluşumuna karşı korunmasının en iyi garantisidir.     UYARI Tüfeğin bakımında ve temizliğinde hiçbir şekilde bitkisel yada hayvansal yağ kullanmayınız. Silah yağı kullanınız.
 
GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA DEĞERLENDİRİLECEK HUSUSLAR

1. Kullanma kılavuzunda belirtilen kuralları tüfeğinize uygulayınız. Kuralların dışına çıkmayınız.
2. Namluyu tüfeğe takarken tüfeğiniz bilhassa uzun zaman kullanılmadığında pistonun gaz borusu  içinderahatça kaymasını kontrol ediniz. (Pistonu hareket ettirerek, pistonun serbest olarak hareket ettiğini görünüz). Silahınız üzerindeki donmuş pislik veya yağ tortularını temizleyip yağlayınız.
3. Namlu kasaya takılmadan önce horozun sıkışık olup olmadığı ve mekanizma grubunun rahat çalıştığından emin olunuz.
4. El kundağını takarken (ahşap kundaklar için) arka desteğe çarptırmadan yavaşça montajlayınız. Plastik ve aliüminyum kundaklarda kasa üzerinde bulunan el kundak tırnağı kanallarına gelecek şekilde yavaşça yerine montajlayınız.
5. Silahı boş olarak ve emniyete alarak  kurun ve el kundağının oynayıp oynamadığına bakınız.
6. Uzun süre kullanılmayacak olan silahı kaldırırken mekanizma grubunun kapalı olmasını ve horozu düşürmeyi unutmayınız.
7. Avlanırken namlu ucunun tıkanmamasına dikkat ediniz. Aksi takdirde tüfeğinizde hatalı kullanımdan kaynaklanan hasar oluşacaktır. (Şişme olan bir namlunun uç kısmı “şok bölgesi” tıkalı iken atış yapılmıştır.)
8. Tüfeğinize ezik şok takmayınız. Şoku gevşek bırakmayınız.Şoku yuvasına uygun bir şekilde montajlayınız.  (28 kalibre silahlar için geçerlidir)
9. Ahşap kundaklı modellerimizin kundak kısmını ıslak veya ıslak yerde muhafaza etmeyiniz.Yağmurlu atışlardan sonra silahınızın ahşap kısmını mutlaka temizleyiniz.Darbe ve çarptırmalara karşı tüfeğinizi koruyunuz.  AHŞAP AKSAM GARANTİ KAPSAMINDA DEĞİLDİR
10. Tüfeğinizin dış yüzeyini ıslak ve nemli olarak bırakmayıp, temizleme için kimyasal madde kullanmayınız. Bozuk olan yağ, silahınızda oksitlenme ve boya kalkmalarına sebep olabilmektedir. BOYA GARANTİ KAPSAMINDA DEĞİLDİR
11. Uzun süreli beklemelerde şoku çıkarıp muhafaza kutusuna koyunuz. (28 kalibre silahlar için geçerlidir)
12. Yalnızca fabrika dolumu, sanayi özelliklerinde yeni üretilmiş mühimmatlar kullanınız. Kullandığınız her fişeğin silahın kalibresine ve tipine uygun olduğundan emin olunuz. ÇATÜS’ ÜN  önerdiği marka fişekler dışında  başka fişek kesinlikle kullanmayınız. Bilgi için satıcı bayinize danışın yada ÇATÜS irtibat numarasını arayınız.
13. Tek kurşun fişekleri silindir şoklu namlu ile atınız.
14. Şoklu tüfeklerde; şoksuz olarak namluyu kullanmayınız. (28 kalibre silahlar için geçerlidir)
15. Tüfeğinizin bakımında hayvansal veya bitkisel yağ kullanmayınız.
16. silahınızın arızalanması durumunda keninlikle yetkili olmayan kişilere söktürüp, tamir ettirmeye çalışmayınız.
    UYARI YUKARIDA BELİRTİLEN HUSUSLARA DİKKAT EDİNİZ.BU HUSUSLARIN TÜFEKLERE UYGULANMAMASI  SONUCUNDA OLUŞABİLECEK ARIZALAR GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA DEĞERLENDİRİLİR.